Kredyt dla firmy

Co robić kiedy bank odmawia przyznania kredytu dla firmy ?

Spośród Klientów wnioskujących o kredyt dla firmy w banku część otrzymuje odmowę. Rodzi się więc pytanie co w takiej sytuacji czynić. Poniżej prezentujemy działania, które w naszej ocenie warto podjąć:

– Kluczowa naszym zdaniem, jest analiza powodów negatywnej decyzji banku. Jeżeli wyzwaniem są np. słabe wyniki finansowe to warto nad nimi popracować i wrócić do banku gdy dochody wzrosną. Powodem odrzucenia wniosku kredytowego mogą być również specyficzne dla danego banku obostrzenia dlatego czasem warto złożyć wniosek w innym banku. Na pewno taka analiza powinna być przeprowadzona wraz z Doradcą, który powinien wyjaśnić Klientowi powody odrzucenia wniosku oraz zaproponować działania dzięki, którym przeszkody uzyskania kredytu zostaną pokonane I wzrośnie szansa na jego uzyskanie w przyszłości.

-Przemyślenie możliwości skorzystania z innych źródeł finansowania. Rynek kredytowy oraz pożyczkowy oferuje obecnie wiele możliwości uzyskania finansowania dłużnego innego niż bankowe. Nie zawsze to finansowanie musi być droższe niż kredyt natomiast często instytucje, które je oferują mają bardziej liberalne kryteria decyzyjne od banków. Warto przeanalizować kilka dostępnych na rynku polskim form finansowania na przykład takich jak:

  • Faktoring – pozwala uwolnić gotówkę zamrożoną z wystawionych fakturach. Jeżeli firma wystawia faktury z terminem płatności powyżej 14 dni to warto się zastanowić nad faktoringiem.
  • Leasing a w szczególności leasing zwrotny gdyż pozwala on uwolnić gotówkę z sprzętu już należącego do firmy.
  • Pożyczki pozabankowe dla firm – rynek oferuje duży wybór takich produktów. Są to pożyczki dostępne dla szerokiej grupy firm jednak zazwyczaj droższe niż kredyty bankowe. Często również przy kwotach powyżej 100 tys. PLN wymagane jest zabezpieczenie.
  • Ciekawą ale wciąż mało znaną usługą jest finansowanie zakupów. Jest to rozwiązanie dla firm, które poszukują środków na zakup produktów, towarów czy usług. W praktyce ta usługa polega na wydłużeniu terminu płatności. Nasz partner (finansujący) kupuje za nas towar a następnie odsprzedaje go nam z marżą oraz ustalonym terminem płatności. Usługa ta pozwala nam kupować towary czy tez półprodukty i nie angażować własnych środków.

Z pewnością sytuacja w której bank odrzuca wniosek kredytowy nie jest komfortowa jednak my w Lokalnym Doradcy wierzymy, iż z każdym wyzwaniem należy się zmierzyć. Wspieramy naszych Klientów na każdym etapie procesu poszukiwania finansowania a więc także w sytuacji gdy bank negatywnie ocenia ich wniosek.

Autor: Michał Stanioch – Członek Zarządu Lokalny Doradca Sp. z o.o.

Oceń Nas
[Głosów: 1 Ocena: 5]