Leasing finansowy

Leasing finansowy mimo jego mniejszej popularności w Polsce jest w naszej ocenie bardzo ciekawą możliwością finansowania firmy.

W leasingu finansowym przedmiot będący podstawą umowy leasingowej przechodzi na własności leasingobiorcy. Czyli firma ma go w bilansie a tym samym musi amortyzować. Jest to istotna różnica w porównaniu do leasingu operacyjnego gdzie przez cały okres trwania umowy leasingu przedmiot transakcji jest własnością leasingodawcy.

Kolejną i chyba najważniejszą kwestią odróżniającą leasing finansowy od operacyjnego są korzyści podatkowe a mianowicie możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tylko część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT natomiast należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu.

Kiedy więc warto rozważyć leasing finansowy:

  • Gdy stawka VAT na przedmiot leasingu jest niższa niż 23% a więc może być bardzo polecany w branży medycznej gdzie stawka VAT na sprzęt medyczny wynosi 8%. Wtedy VAT od raty leasingowej wynosi 8% a nie 23%.
  • Jeżeli zależy nam aby przedmiot leasingu od razu pokazać jako naszą własność
  • Gdy rozliczamy się ryczałtem i wysokość kosztów nie ma takiego znaczenia
  • W przypadku gdy chcemy spłacić leasing szybciej niż 40% czasu amortyzacji (taki minimalny czas jest określony dla leasingu operacyjnego)

Jeżeli chciałbyś porozmawiać na temat leasingu finansowego to zapraszamy do kontaktu z Nami.

Zapytaj o leasing finansowy - to nic nie kosztuje!

Gwarantujemy najwyższą jakość obsługi i 100% zadowolenia naszych Klientów!

Oceń Nas
[Głosów: 4 Ocena: 5]