Czy można uzyskać ofertę kredytu dla firm online ?

Ponieważ w czasie pandemii jest to niezwykle istotny temat to zdecydowaliśmy znów wrócić do sprawy uzyskiwania kredytu dla firm. Chcemy również napisać o produktach takich jak leasing oraz faktoring.

Poniżej krótka informacja w punktach co w praktyce można przeprowadzić zdalnie a do czego konieczne jest spotkanie z Doradcą/Pośrednikiem w zakresie produktów finansowych dla małych i średnich firm. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na ten temat to zapraszamy Was do kontaktu z Nami.

Kredyty dla Firm:

  • Przed pandemią wiele banków wciąż wymagało aby Klient osobiście podpisał wniosek o kredyt dla firmy. Należało wypełnić wniosek, wydrukować go i umówić się z Klientem na podpisanie wniosku.
  • Obecna sytuacja powoduje, iż część instytucji pozwala aby wnioskiem był zeskanowany dokument bądź zatwierdzony kodem uzyskanym w postaci SMS.
  • Dane finansowe niezbędne do złożenia wniosku Klienci mogą przesyłać w formie email.
  • Umowę kredytową należy wciąż podpisać w obecności Pracownika Banku bądź Pośrednika Kredytowego.

Leasing

  • Procesowanie wniosku jest w większości przypadków zdalne. Wystarczy kontakt telefoniczny oraz poprzez email z pracownikami firmy leasingowej.
  • Podpisanie umowy leasingu niestety wciąż wymaga spotkania bądź to pracownikiem danego leasingodawcy, Pośrednikiem lub wysyłki jej kurierem. Wymóg zawarcia umowy w postaci papierowej wynika z Art. 709 Kodeks Cywilnego. Trudno nam zrozumieć dlaczego wciąż obowiązuje ta regulacja.

Faktoring

  • Na rynku jest dużo ofert faktoringu działającego w pełni online. Kwoty limitów nie przekraczają zazwyczaj 200 – 300 tys. PLN czyli jest to oferta dla mniejszych firm. Natomiast dużym plusem jest to, iż proces jest całkowicie zdalny i szybki (można spokojnie uzyskać limit w ciągu jednego dnia).
  • Przy wyższych kwotach limitów faktoringowych konieczne jest jedno spotkanie z pracownikiem firmy faktoringowej w celu podpisania umowy.

Naszym zdaniem obecna sytuacja pokazuje, iż jest możliwe uproszczenie wielu procesów oferowania kredytów dla firm. Szczególnie gdy mówimy o kredytach o kwotach do 600 tys. PLN oferowanych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W naszej ocenie przynajmniej złożenie wniosku o kredyt może być zatwierdzone przez Klienta zdalnie. Często Klienci składają wnioski o kredyt firmowy w kilku bankach aby porównać oferty i taki proces online oszczędza im dużo czasu i zachęca do współpracy z bankiem.

Odpowiedź na zadane w tytule pytanie brzmi – TAK ale nie w każdym banku:)

Autor: Michał Stanioch – Członek Zarządu Lokalny Doradca Sp. z o.o.

Oceń Nas
[Głosów: 1 Ocena: 5]